PKO stawia na blockchain

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
.
foto: materiały prasowe

PKO Bank Polski jest pierwszą polską instytucją finansową, która skutecznie wdrożyła komercyjne rozwiązania oparte na technologii blockchain. Bank od kilku lat nieustannie monitoruje i stymuluje rozwój wiodących projektów w obszarze blockchainu. To korzyści nie tylko dla klientów banku, ale również dla partnerów biznesowych i instytucji.

Ponad trzy lata temu PKO Bank Polski dokonał wdrożenia technologii blockchain w procesie potwierdzania autentyczności dokumentów wysyłanych przez bank drogą elektroniczną. Dzięki trwałemu nośnikowi bank mógł zrezygnować do tej pory z wysyłki prawie 30 mln dokumentów w tradycyjnej formie. Wdrożenie zupełnie nowej procedury poprzedziły wielomiesięczne testy i analizy. PKO Bank Polski jest pierwszą polską instytucją finansową, która dokonała pełnego wdrożenia rozwiązania opartego na blockchainie. Blockchain dzięki cechom takim jak brak centralnego miejsca przechowywania danych oraz wykorzystanie architektury peer-to-peer, jest bezstronny i w pełni odporny na ataki. Technologia szybko znajduje nowe zastosowania i może być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba potwierdzenia konkretnego zdarzenia przez trzecią, niezależną stronę. Ze względu na olbrzymi potencjał zastosowania technologii blockchain, w PKO Banku Polskim już na początku 2018 roku powołano Centrum Kompetencyjne Blockchain. To zespół ekspertów, który koncentruje się na pracach badawczych w zakresie technologicznym, biznesowym i regulacyjnym, koordynowaniu prac wdrożeniowych oraz poszukiwaniu nowych obszarów praktycznego zastosowania technologii w bankowości. W opinii ekspertów wartość globalnego rynku rozwiązań blockchain do końca 2025 roku wyniesie nawet 40 miliardów dolarów. Przeciętny konsument nigdy nie doświadczy bezpośrednio technologii blockchain. Może nawet nie wiedzieć, że za jakimiś konkretnymi procesami ona stoi. Blockchain może również wymiernie zwiększyć efektywność różnego rodzaju procesów, zarówno pod względem kosztów, jak i czasu, lub zwiększyć szeroko rozumiane bezpieczeństwo i anonimowość.

Klienci PKO Banku Polskiego jako pierwsi na rynku otrzymali Trwały Nośnik 2.0 – narzędzie umożliwiające dostarczanie dokumentów prywatnych. Rozwiązanie bazuje na połączeniu dwóch najlepszych narzędzi dostępnych na rynku: technologii blockchain i macierzy WORM. Trwały Nośnik 2.0 pozwala na zwiększenie liczby dokumentów dostarczanych klientom w formie cyfrowej a więc poprzez aplikację iPKO zamiast dokumentów papierowych. Wszystko to wyraźnie ogranicza ślad węglowy generowany przez działalność spółki. Najważniejsze komponenty trwałego nośnika 2.0. ulokowano na serwerach dostarczanych przez Operatora Chmury Krajowej, a zastosowane rozwiązania spełniają najwyższe standardy związane z bezpieczeństwem danych.

PKO BP jest jednym z inicjatorów projektu Sandbox Blockchain. To darmowa platforma biznesowo-technologiczna przygotowana z myślą o akceleracji innowacyjnych rozwiązań blockchainowych. Zainteresowane firmy w ramach „piaskownicy blockchainowej” mogą testować swoje usługi oparte na technologii blockchain HLF. Sandbox jest systemem zamkniętym, który jedynie stymuluje docelowe środowisko działania. To gwarancja możliwości bezpiecznego przetestowania danej technologii w wydajnym środowisku produkcyjnym. Platforma technologiczna uruchomiona została dzięki współpracy PKO BP, KIR, IBM, Chmury Krajowej, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz fundacji Fintech Poland. PKO Bank Polski przeprowadza nabór startupów i dokonuje merytorycznej oceny pomysłów oraz wspiera uczestników projektu w zakresie konsultingu biznesowego, a UKNF i fundacja Fintech Poland - w kwestiach związanych z regulacjami i otoczeniem prawnym. Fundacja KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium, jako partner społeczny, pełni w projekcie funkcje koordynacyjne. Udział w projekcie Sandbox to dla firmy gwarancja niższych kosztów wejścia na rynek. Prototypowanie rozwiązań nie wymaga posiadania własnej infrastruktury a do dyspozycji wciąż pozostają eksperci technologiczni i biznesowi.