Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Robert Kubica
shutterstock

Jedyny polski kierowca Formuły 1, jeden z najbardziej rozpoznawalnych Polaków w sportowym świecie.

Zasłynął nie tylko wybitnym talentem za kierownicą, ale także niezłomnością i hartem ducha, gdy mimo poważnych konsekwencji rajdowego wypadku wrócił do wyczynowego uprawiania sportu i ponownie wspiął się na wyścigowy szczyt, startując w Formule 1.

Kubica
Robert Kubica /

Jego kariera potwierdza, że talent w parze z ciężką pracą stanowią kombinację, która umożliwia osiąganie pozornie niemożliwych celów. Zaledwie w trzecim starcie stanął na podium, w drugim pełnym sezonie startów zdobył pole position, wygrał Grand Prix Kanady i znalazł się na prowadzeniu w klasyfikacji mistrzostw świata, ostatecznie kończąc zmagania na czwartej pozycji.

Świetnie zapowiadającą się karierę przerwała kraksa za kierownicą rajdówki, lecz po długiej i bolesnej rehabilitacji Kubica wrócił do wyczynowej rywalizacji. Jako pierwszy Polak zdobył rajdowe mistrzostwo świata w WRC2 i wygrywał odcinki specjalne w królewskiej kategorii WRC. Mimo że jego życie codzienne zmieniło się na zawsze i nie odzyskał pełnej sprawności w prawej ręce, wrócił na tory Formuły 1 i do dziś pozostaje kierowcą testowym oraz rezerwowym w zespole Alfa Romeo F1 Team ORLEN, służąc ekipie cennym doświadczeniem. Z sukcesami startuje w innych wyścigowych cyklach – ponownie jako pierwszy w historii Polak stał na podium w serii DTM, w zeszłym roku wywalczył mistrzowski tytuł w European Le Mans Series i otarł się o zwycięstwo w słynnym maratonie 24h Le Mans, a obecnie z powodzeniem rywalizuje w Długodystansowych Mistrzostwach Świata.

Robert Kubica będzie speakerem najbliższej edycji Impact’22 11-12 maja w Poznaniu.