Adam Tooze – autorytet intelektualny, tłumacz ekonomicznego świata pierwszy raz w Polsce na Impact23

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
adam tooze
fot. materiały prasowe

Adam Tooze, historyk XXI wieku i historii współczesnej, badacz gospodarczy i polityczny, światowej sławy brytyjski intelektualista będzie gościem Impact w Poznaniu 10-11 maja 2023.

Adam Tooze jest brytyjskim profesorem na Columbia University, wykładowcą i badaczem w dziedzinie historii XX wieku oraz historii współczesnej. w szczególności historię gospodarczą, a także polityczną, intelektualną i wojskową.

Tooze urodził się w Londynie, ale dorastał zarówno w Anglii, jak i w Niemczech. Studiował na King’s College w Cambridge, na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie oraz w London School of Economics.

Przez trzynaście lat wykładał na University of Cambridge. W 2009 rozpoczął pracę na Uniwersytecie Yale jako profesor historii współczesnych Niemiec, na którym nauczał przez sześć lat.

Adam Tooze nazywany jest „tłumaczem rzeczywistości”. W swoich publikacjach wyjaśnia najważniejsze wydarzenia polityczno-gospodarcze XX wieku, takie jak skutki obu Wojen Światowych. Komentuje i objaśnia zjawiska współczesne, takie jak kryzys finansowy w 2008 r czy skutki pandemii w Chinach, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Tooze jest autorem tytułów takich jak Shutdown: How Covid Shook the World’s Economy, Crashed: How a Decade of Financial Crises Changed the World, a także książek przetłumaczonych na język polski pt. Cena zniszczenia. Wzrost i załamanie nazistowskiej gospodarki oraz U progu Wielkiego Kryzysu. Wielka Wojna i przebudowa światowego porządku 1916 – 1931. Jego książki zostały przetłumaczone na jedenaście języków.

Szeroka i wielokontekstowa analiza wszystkich obiektów badawczych Tooze pozwala spojrzeć na znane tematy świeżym i odkrywczym okiem. Grono czytelników gościa Impact23 jest bardzo zróżnicowane a jego analizy doceniają zarówno historycy, jak i inwestorzy. Za swoje publikacje Tooze otrzymał liczne nagrody m. in. Leverhulme Prize, H-Soz-Kult Historisches Buch Prize, Longman History Today Prize, Wolfson Prize oraz LA Times History Prize. Jego książki znalazły się na listach książek roku Financial Times, LA Times, Kirkus Review, Foreign Affairs i The Economist.

Tooze pisze i recenzuje dla Financial Times, Guardiana, Sunday Telegraph, TLS, LRB, New Left Review, New Statesman, WSJ, New York Times, New York Review of books, Dissent, Die Zeit, Spiegel, TAZ i Sueddeutsche Zeitung. Wystąpienie na Impact23 będzie jego pierwszym publicznym wykładem w Polsce.