Aktorka i aktywistka. Natalie Portman na kongresie Impact’23

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Natalie Portman
Natalie Portman
Roy Rochlin
Getty Images

Świat usłyszał o niej, gdy miała 13 lat i u boku Jeana Reno zagrała Matyldę w kultowym "Leonie zawodowcu". Jest jedną z najpopularniejszych gwiazd Hollywood, nagrodzoną Oscarem za główną rolę w "Czarnym łabędziu", oraz aktywistką walczącą o prawa kobiet i wspierającą organizacje pomagające ludziom w kryzysach humanitarnych. Natalie Portman wystąpi podczas Impact’23.

Urodziła się w Jerozolimie, by trzy lata później z rodzicami wyemigrować do USA. Ma też polskie korzenie. Jej dziadek pochodził z Rzeszowa. Mimo wyjątkowej urody i wcześnie rozpoczętej kariery filmowej, zamiast gonić za scenariuszami i sławą, skończyła studia psychologiczne na Harvardzie. Swoją karierą kieruje roztropnie, starannie wybierając role często walecznych, ambitnych, silnych i skomplikowanych kobiet w ważnych filmach.

Długo i bardzo sumiennie przygotowuje się do każdej roli. Przed rozpoczęciem zdjęć do "Czarnego łabędzia", w którym wcieliła się w postać tancerki baletowej, przez półtora roku ćwiczyła taniec (balet uprawiała jako dziecko), a do roli schudła aż 9 kg.

Nie stroni także od wielkich hitów filmowych. Była królową Amidalą w trylogii "Gwiezdnych Wojen", władczynią walcząca o sprawiedliwość, demokrację i prawa wszystkich istot żyjących w galaktyce. Jako gwiazda muzyki pop Celeste zmagała się z demonami dzieciństwa ("Vox Lux"), idealnie sportretowała także tragiczną postać Jackie Kennedy po zamachu na jej męża prezydenta ("Jackie").

Stroni od skandali, blichtru i plotek, ale nie boi się głośno wyrażać swoich poglądów, piętnować seksizmu, mizoginizmu i dyskryminacji. Angażuje się w akcje, wspiera organizacje, które pracują na rzecz wyrównania szans kobiet w dzisiejszym świecie.

Aktywistka – feministka

Aktorka od lat walczy o równouprawnienie, także w branży filmowej. Widzi i czuje nierówności, z jakimi muszą zmagać się dziewczynki, a następnie kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Wie, że dzieje się tak w demokratycznych Stanach Zjednoczonych i odległych, rozwijających się państwach Ameryki Południowej, Azji czy Afryki.

Sposób, w jaki kobiety traktowane są w Hollywood, nazywa dyskryminacją. W 2020 r. na ceremonię rozdania Oscarów założyła płaszcz z wyszytymi nazwiskami reżyserek, które nie dostały nominacji do Amerykańskiej Nagrody Filmowej.

Nie raz komentowała także swoje początki w branży filmowej, z niechęcią wspominała krytyków i publiczność, którzy z debiutującej na dużym ekranie dziewczynki próbowali zrobić obiekt seksualnych westchnień i fantazji. Czuła się uprzedmiotowiona, dlatego natychmiast dołączyła do ruchu Time’s Up, akcji przeciwdziałającej molestowaniu kobiet.

Od pożyczki do pomadki

Nie zgadza się na taki świat, więc poza manifestami, deklaracjami i głośno wypowiadanymi komentarzami działa, współpracując z organizacjami i fundacjami, które próbują zmienić ten stan rzeczy. Przez cztery lata pracowała na rzecz FINCA International, organizacji zajmującej się udzielaniem niewielkich pożyczek kobietom przedsiębiorczyniom w wielu krajach. Te pieniądze panie przeznaczają na rozpoczęcie działalności zawodowej, co daje im nie tylko zarobki pozwalające utrzymać siebie i swoje dzieci, ale przede wszystkim niezależność. Sama Portman nazywa te pożyczki "…największym darem, jaki można dać kobiecie zmagającej się z ubóstwem".

Obecnie jest ambasadorką International Rescue Committee, organizacji założonej w 1933 r. dzięki apelowi Alberta Einsteina. IRC pomaga w 40 krajach świata, wszędzie tam, gdzie ludzi dotyka kryzys humanitarny: wojna, ubóstwo, niesprzyjające warunki klimatyczne. Zapewniają opiekę zdrowotną, dbają o edukację najmłodszych, wzmacniają pozycję społeczności w ich drodze do samowystarczalności i przezwyciężania problemów. IRC jest wrażliwa na nierówności, z jakimi z przyczyn kulturowych, religijnych czy społecznych borykają się dziewczęta i kobiety.

Dziesięć lat temu przekonała giganta kosmetycznego Dior, by przekazał dochód ze sprzedaży jednego odcienia reklamowanej przez nią szminki na cele charytatywne. Wybrała organizację Free the Children i projekt fundacji "Power of a Girl". Dzięki funduszom udało się stworzyć szkołę średnią i ufundować stypendia dla dziewczyn w Kisaruni w Kenii. W 2015 r. aktorka odwiedziła to miejsce.

Aktywistka – mama

Natalie Portman jest mamą dwójki dzieci: syna Alepha i młodszej córki Amalii. To narodziny drugiej pociechy sprawiły, że stała się także autorką bestselera: książki z nowymi interpretacjami trzech bajek w duchu nowoczesnego równouprawnienia. W liście do czytelników, jaki towarzyszy książce "Fables" ("Bajki"), aktorka opowiedziała o podstawowych brakach dziecięcej literatury. Zauważyła, że współczesne historie dla dziewczynek są pełne opowieści o trudnościach, jakie kobiety muszą pokonywać, by osiągnąć sukces i zmienić świat. W tych klasycznych to mężczyźni i panowie są bohaterami, a kobiety jedynie tłem. Jej zdaniem drogą do zmiany pozycji kobiet w świecie nie jest wychowywanie kolejnych feministek, ale nauka empatii i zrozumienia, pokazanie dzieciom współczesnego świata, w którym połowa ludzkości to kobiety.

Książka stała się bestsellerem w Ameryce. W kwietniu, a więc niedługo przed kongresem Impact’23, ukaże się także w Polsce w wydawnictwie Znak. Cały dochód z książki zostanie przekazany na rozwój programu zapewniającego dostęp do pomocy psychologicznej w szkołach Fundacji TVN "Nie jesteś sam".

Aktywistka – wegetarianka, ekolożka i polityczka

Natalie Portman od 8. roku życia nie je mięsa, nie ubiera się też w skóry. Była producentką wykonawczą i lektorką filmu dokumentalnego "Eating Animals" o wyborach żywieniowych ludzkości i ich skutkach dla planety oraz środowiska. Z pełnego weganizmu zrezygnowała tylko na czas ciąż, ale odstępstwo dotyczyło jedynie ryb.

Marka kosmetyczna i ubraniowa Dior, z którą aktorka współpracuje od lat, przygotowała dla niej nawet buty z ekologicznych materiałów.

Nie stroni także od polityki, oceniając trafność wyników wyborów w USA, Izraelu czy Francji i wspierając m.in. kandydatów na amerykańskich prezydentów (Baracka Obamę czy Hillary Clinton). Jest dumna ze swoich żydowskich korzeni i mocno sprzeciwia się antysemityzmowi i przejawom dyskryminacji wynikającej z narodowości, wyznania czy koloru skóry.

Natalie Portman w Poznaniu

W maju podczas kongresu Impact’23 aktorka zabierze głos i opowie o swojej działalności społecznej, aktywnościach i potrzebach zmian, jakich wymaga od nas dzisiejszy świat.

Jej realne spojrzenie na współczesną sytuację kobiet, konieczność wychowania nowych empatycznych pokoleń idealnie wpisuje się w program i założenia kongresu. Sposoby, jakimi aktorka próbuje te zmiany wprowadzać i sygnalizuje światu ich konieczność, mogą stać się inspiracją dla innych uczestników tego biznesowego spotkania.

Natalie Portman wystąpi obok topowych menadżerów największych globalnych firm, decydentów politycznych, naukowców, ekspertów światowej klasy i licznych aktywistów. Dyskusje podczas organizowanego już po raz 10. kongresu służyć będą analizie zmian społecznych, gospodarczych i technologicznych oraz ich wpływu na społeczeństwa, przedsiębiorczość czy biznes.

Natalie Portman będzie poważnym głosem w dyskusji i doskonałym przykładem tego, że zmiany w kierunku równego traktowania kobiet w biznesie czy polityce już zachodzą i nie da się ich zatrzymać.

Agnieszka Kozłowska

Materiał powstał przy współpracy z Impact’23.

Natalie Portman
Natalie Portman /
Materiały prasowe