Ragan: Stopy procentowe nie zmienią się do początku 2024 roku

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Damian Ragan, wiceprezes zarządu Credit Agricole Bank Polska
Damian Ragan, wiceprezes zarządu Credit Agricole Bank Polska
DGP

Nasza ocena sytuacji jest taka, że bieżący poziom stóp procentowych może utrzymać się do początku przyszłego roku - mówi Damian Ragan, wiceprezes zarządu Credit Agricole Bank Polska

- Nasze biuro ekonomistów - i ja też podzielam tę tezę - jest zdania, że najbliższej obniżki stóp procentowych powinniśmy spodziewać się prawdopodobnie w pierwszym kwartale przyszłęgo roku i nie powinniśmy się też spodziewać podwyżek do tego momentu – mówi wiceprezes Credit Agricole Bank Polska.

Jak decyzje RPP wpływają na sytuację sektora MŚP?

- Małe i średnie przedsiębiorstwa. podejmują decyzje o wstrzymywaniu się w procesach inwestycyjnych Zresztą podobne zjawisko widać w całym rynku i całym sektorze – mówi Damian Ragan. 

Jak podkreśla nasz rozmówca, z analizy raportów Biura Informacji Kredytowej wynika, że ostatnie 4 lata były trudnym czasem – poczynając od Covid-19, poprzez zmierzch ograniczeń pandemicznych i kryzys wynikający z wojny w Ukrainie.

- Biorąc pod uwagę rozwój rynku kredytowego, poprzedni rok był najgorszy od czterech lat – zarówno dla biznesu agro, jak i dla biznesu w ogóle. Sam poziom stóp procentowych i niepewność to mocne czynniki hamulcowe – dodaje. 

Więcej w materiale wideo.