Wydawnictwo Krytyki Politycznej wydaje “Serię Impact”. Premiera 15 maja!

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
impact
Materiały prasowe

Serię tworzą cztery książki autorstwa mówców i mówczyni kongresu Impact’24 - Iwana Krastewa, Jasona Stanleya, Gai Vince i Siergieja Miedwiediewa.To must read dla każdego, kto szuka trafnych i wyczerpujących opisów skomplikowanej rzeczywistości, w której żyjemy.

W ramach współpracy Impact z Wydawnictwem Krytyki Politycznej powstaje “Seria Impact”, złożona z czterech tytułów autorstwa mówców i mówczyni kongresu - politologa Iwana Krastewa, filozofa Jasona Stanleya, historyka Siergieja Miedwiediewa i dziennikarki Gai Vince, zajmującej się sprawami klimatu. Impact’24 to największy kongres gospodarczo - technologiczny w naszej części Europy, który odbywa się 15-16 maja w Poznaniu. To miejsce spotkań elity biznesu, przedstawicieli rządu, instytucji europejskich i ekspertów światowego formatu. Jak powiedział Iwan Krastew, jest to kongres “fusion”, gdzie podejmowane są zagadnienia z wielu obszarów i dyscyplin. W dzisiejszych czasach burzliwych przemian, interdyscyplinarna wiedza jest niezbędna by prowadzić biznes. Na Impact’24 wystąpi 650 mówców, którzy w ramach 24 ścieżek tematycznych pochylą się m.in. nad takimi tematami jak geopolityka, sztuczna inteligencja, obronność i cyberbezpieczeństwo, technologie w finansach i przemyśle, nowoczesne przywództwo, zielona ekonomia, kwestie wzmocnienia pozycji kobiet. 

W gronie mówczyń i mówców są m.in. Michelle Obama, była premierka Finlandii Sanna Marin, strateg geopolityczny Peter Zeihan, znawcy naszej części Europy, m.in. Timothy Snyder i Iwan Krastew, eksperci od sztucznej inteligencji, m.in. Kenneth Cukier z “The Economist” i David Hogan, szef na region EMEA w Nvidia oraz światowej sławy psychoterapeutka Esther Perel. “Seria Impact” Wydawnictwa Krytyki Politycznej, podobnie jak sam kongres, ma tworzyć komplementarną opowieść o współczesnym świecie i odpowiadać na najbardziej palące pytania.

Dlaczego Zachód nas zawiódł?

Po upadku muru berlińskiego kraje Europy Środkowej rozpoczęły proces demokratycznych i kapitalistycznych reform, licząc na to, że na równych prawach dołączą do Zachodu. Imitacyjna ścieżka rozwoju okazała się jednak pełna wybojów i ślepych zaułków. Obywatele Europy Środkowej pytają więc, dlaczego nie wszyscy tak samo zyskali na demokracji i kto jest temu winien. Politycy zaś sięgają po ksenofobiczny język, populistyczne rozwiązania, a nawet autokratyczne metody rządzenia. “Światło, które zgasło. Jak Zachód zawiódł swoich wyznawców”, Iwana Krastewa i Stephena Holmesa, to według magazynu Financial Times jedna z najważniejszych książek 2020 r. Błyskotliwa analiza przemian ostatnich trzydziestu lat, autorstwa wybitnych myślicieli, którzy przekonują, że kryzys liberalnej polityki, który obserwujemy w naszej części Europy, to nie problem Wschodu, lecz proces globalny. 

Czy współczesnemu światu zagraża faszyzm?

Książka Jasona Stanleya “Jak działa faszyzm?” wychodzi w momencie, kiedy musimy zmierzyć się z politycznymi konsekwencjami wzmożenia ksenofobicznego populizmu. Jej autor - profesor filozofii na Uniwersytecie Yale - przedstawia dziesięć podstawowych zasad faszyzmu w polityce i udowadnia, że narody wcale nie muszą być faszystowskie, żeby uprawiać faszystowską politykę. Pokazuje także, jakim zagrożeniem może być mitologizowanie własnej przeszłości, powszechne korzystanie z języka propagandy czy wymierzony w uniwersyteckich ekspertów antyintelektualizm.

“Wojna made in Russia” -  jak rozumieć reżim Putina?

Pytanie co zamierza Władimir Putin, na całym świecie nie schodzi z pierwszych stron gazet. Książka Siergieja Miedwiediewa pt. “Wojna made in Russia”, to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy usiłują zrozumieć Rosję i jej dyktatora. To jedno z najbardziej wnikliwych i fascynujących studiów nad rosyjskim państwem i społeczeństwem, które pojawiło się od czasu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Siergiej Miedwiediew - przebywający na emigracji profesor nauk politycznych - uważa, że wojna w Ukrainie nie była kaprysem Putina, ani wynikiem jego obsesji, lecz skutkiem dwóch dekad autorytarnej degradacji i post imperialnych nastrojów, kulminacją reżimu Putina i całej historii Rosji, która przez wieki prezentowała się jako imperialna potęga. W rzeczywistości jednak od wewnątrz trawił ją rak niewolnictwa, korupcji, tyranii, kłamstwa i okrucieństwa. 

“Stulecie nomadów” - jak migracje klimatyczne zmienią świat?

W ciągu najbliższych pięćdziesięciu lat rosnące temperatury sprawią, że na dużych połaciach globu – zamieszkiwanych obecnie przez 3,5 miliarda ludzi – nie będzie dało się żyć. W skali globu, w ciągu ostatniej dekady, liczba imigrantów podwoiła się. Gaia Vince, autorka “Stulecia nomadów” uważa, że przetrwanie jest możliwe, ale  będzie wymagało m.in. zaplanowanej i przemyślanej migracji. W “Stuleciu nomadów” Vince przejrzyście i jasno opisuje skomplikowane oblicza przewrotu jaki nas czeka, ale również precyzyjnie wskazuje rozwiązania, dzięki którym możemy przetrwać jako cywilizacja i uniknąć katastrofy. 

“Seria Impact” Wydawnictwa Krytyki Politycznej wpisuje się w dotychczasową działalność wydawnictwa, które od 2007 r. wprowadza w polski obieg idei najważniejsze prace z filozofii, ekonomii, historii, socjologii politycznej oraz teorii kultury i sztuki. Publikowane przez wydawnictwo tytuły wielokrotnie trafiały na listy bestsellerów i wpływały na kształt debaty publicznej w Polsce.