W dobie kryzysów, by prowadzić biznes, potrzebna jest wiedza z wielu dziedzin

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Shutterstock

Dziś, planując strategie biznesowe, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników – zagrożenie wojną, deglobalizację, zmiany demograficzne. Wszystkie te tematy na Impact’24 podejmą międzynarodowi eksperci, politycy i liderzy biznesu.

Przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Josep Borrell powiedział 9 kwietnia w Brukseli, że Europa musi szykować się na możliwą wojnę, bo pełnoskalowy konflikt na kontynencie, także poza Ukrainą, „to już nie fantazja, a realne zagrożenie”. Z tego powodu kwestie geopolityki, bezpieczeństwa i cyberbezpieczeństwa pojawią się na Impact’24, największym kongresie gospodarczo-technologicznym w Europie Środkowo-Wschodniej, który odbędzie się 15–16 maja w Poznaniu. Zdaniem jednego z mówców Impact’24, politologa Ivana Krasteva, który także wystąpi na Impact’24, podjęcie tematów obronności na kongresie w kraju frontowym NATO to świetne posunięcie. – Jeśli próbujesz przyciągnąć ludzi, którzy nie spotkają się ze sobą w Davos czy Monachium, i próbujesz prowadzić rozmowy, które mogą się odbyć tylko w Polsce, jest to niezwykle ważne. Chodzi o to, by zmusić uczestników do spojrzenia na świat z perspektywy Polski – społecznie i geopolitycznie – powiedział Krastev portalowi Onet.pl.

Najważniejsi politycy, biznesmeni i eksperci ds. obronności i cyberbezpieczeństwa przyjadą na Impact’24

Do Poznania przyjadą ważne osobistości ze świata polityki – przedstawiciele rządu i agend europejskich, prezesi największych firm i międzynarodowi eksperci, w tym specjaliści od geopolityki, obronności i cyberbezpieczeństwa. Na Impact’24 pojawią się najważniejsze globalne liderki: była premier Finlandii Sanna Marin, była pierwsza dama USA Michelle Obama i Valerie Jarrett, wieloletnia doradczyni prezydenta Baracka Obamy. W wywiadzie dla Forbes Woman Jarret zapowiada, że myślą przewodnią wystąpienia Michelle Obamy będzie słowo „nadzieja” – Interesuje nas wiele zagadnień z tego regionu – przyszłość Unii Europejskiej, działanie w obliczu kryzysu migracyjnego, asymilacja uchodźców z Ukrainy (...). Wielu polskich ekspertów mówi rzeczowo i pasjonująco o tych kwestiach. Zatem możemy się uczyć od Polaków. I pokazywać, jak ważny na świecie jest wasz oryginalny głos i spojrzenie – zdradza Jarrett. Mówcami na Impact’24 będą m.in. eksperci ds. Europy Środkowo-Wschodniej: wspomniani już Ivan Krastev i Timothy Snyder, amerykański polityk i dyplomata Daniel Fried, autor książki „Wojna made in Russia” prof. Siergiej Miedwiediew, strateg geopolityczny Peter Zeihan, który doradzał rządowi USA i firmom z listy Fortune 500, były doradca bezpieczeństwa wewnętrznego w Białym Domu Ron Clark, dyrektor tureckiej firmy zbrojeniowej produkującej m.in. drony Haluk Bayraktar, starszy doradca ds. Europy w IISS i doradca w paryskiej Fondation pour la Recherche Stratégique (FRS) François Heisbourg, były współpracownik CIA, dziś dyrektor Advanced Archer Technologies i ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Tony de Mario. Swą obecność na kongresie potwierdzili przedstawiciele polskiego rządu, m.in. wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i wielu ważnych polskich generałów, w tym były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Gospodarczo i politycznie Polska jest w tej chwili ważnym miejscem na mapie Europy

Zdaniem stratega geopolitycznego Petera Zeihana Polska jest ważna nie tylko jako kraj frontowy NATO. Ekspert przewiduje, że będziemy czerpać korzyści ze względnego transferu udziału w rynku w miarę załamywania się systemów wschodnioazjatyckich. Prawdopodobnie kraje ościenne, jak Niemcy, będą wykorzystywać swoją wiedzę, kapitał i technologię właśnie w naszym kraju. To właśnie do nas mogą w dużej mierze trafiać inwestycje niemieckie. Na kongresie nie zabraknie czołowych polskich przedsiębiorców, inwestorów i przedstawicieli sektora finansowego. Swój udział w wydarzeniu potwierdzili m.in.: Sebastian Kulczyk – międzynarodowy inwestor, właściciel Kulczyk Investments, Michał Gajewski – prezes Zarządu Santander Bank Polska S.A., Marta Życińska – dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe, Rafał Brzoska – twórca InPost, flagowej firmy, która zrewolucjonizowała polski rynek dostaw, Piotr Krupa – współzałożyciel i prezes międzynarodowej grupy Kruk, działającej już na ośmiu rynkach europejskich.

W dobie kryzysów, by prowadzić biznes, potrzebna jest wiedza z wielu dziedzin

Impact’24 jest wydarzeniem, który jej dostarczy. Na dziewięciu multimedialnych scenach wystąpi 650 mówców, którzy w ramach 23 ścieżek tematycznych pochylą się nad takimi tematami jak m.in.: sztuczna inteligencja, finanse, marketing, nowoczesne przywództwo, kwestia wzmocnienia pozycji kobiet. Wśród mówców Impact’24 są eksperci od sztucznej inteligencji – wice naczelny „The Economist” Kenneth Cukier, szef na region EMEA w NVIDA David Hogan, prezes Mastercard Europe Mark Barnett, światowej sławy psychoterapeutka Esther Perel.

Organizator

impact 2024 logo
/
fot. materiały prasowe