
W dynamicznie zmieniającym się świecie finansów, na rynek wkracza nowa generacja zamożnych Polaków. Do tego perspektywa kilkudziesięciu tysięcy sukcesji w nadchodzących latach stawia przed sektorem bankowości prywatnej zarówno wyzwania, jak i ogromne szanse rozwoju.
O tym, jak te zmiany wpływają na ofertę i podejście banków, opowiada Hubert Królak, dyrektor departamentu rozwoju bankowości prywatnej w Banku Pekao S.A.
Jak wskazuje Hubert Królak, choć fundamenty bankowości prywatnej, takie jak bezpieczeństwo, dyskrecja i zaufanie, pozostają niezmienne, nowe pokolenie milionerów ma inne oczekiwania w stosunku do swoich poprzedników. Nowi, często młodzi, przedsiębiorcy oraz spadkobiercy oczekują przede wszystkim większej cyfryzacji i pełnego dostępu do informacji „tu i teraz" za pośrednictwem smartfona. Cenią szybkość i precyzję, a od bankiera spodziewają się skutecznego filtrowania informacji, aby docierały do nich wyłącznie te potrzebne.
Wsparcie w inwestowaniu
Nowa generacja myśli długofalowo o pomnażaniu i zabezpieczeniu majątku, również dla przyszłych pokoleń. Są bardziej otwarci na rynki zagraniczne i aktywa alternatywne, takie jak nieruchomości, kruszce, fundusze private equity czy venture capital, a także inwestycje związane z ESG, sztuką czy rynkami lokalnymi. Aktywnie szukają możliwości dywersyfikacji swojego portfela.
Jak podkreśla Hubert Królak, Bank Pekao odpowiadając na te potrzeby, intensywnie rozwija usługi Wealth Management. W ostatnim czasie wdrożono nowoczesną, cyfrową usługę doradztwa inwestycyjnego, umożliwiającą klientom budowanie i rebalansowanie portfela jednym kliknięciem, na podstawie elektronicznych rekomendacji przygotowanych przez zespół ekspertów. Dodał, że usługa ta działa jak „nawigacja w zawiłym świecie finansów", gdzie klient ma dostęp do wielu rynków i informacji, a ostateczna decyzja należy do niego.
Dla firm rodzinnych
Istotne znaczenie ma również usługa Family Office. Została ona stworzona dwa lata temu, w odpowiedzi na wejście w życie ustawy o fundacji rodzinnej w maju 2023 roku. W ramach tej usługi bank wspiera klientów w procesie sukcesji, uświadamiając im, jak ważne jest jego przygotowanie i jak powinien przebiegać, aby zachować harmonię, biznesową i rodzinną. Bank pomaga w integracji nestorów z sukcesorami i oferuje usługi dodane, takie jak współpraca z kancelariami prawnymi i podatkowymi, pomoc w zakupie nieruchomości w Polsce i za granicą czy usługi z sektora zdrowia
– Usługa Family Office okazała się strzałem w dziesiątkę. W ciągu dwóch lat, od momentu wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej, przeprowadziliśmy ponad 400 procesów sukcesyjnych, w ramach których klienci otworzyli fundacje rodzinne. Bank nadal wspiera fundacje, pomagając w wykorzystaniu ich jako struktur holdingowych dla różnorodnych aktywów – od udziałów w spółkach po nieruchomości komercyjne generujące pasywny dochód. Pomaga również w inwestowaniu nadwyżek finansowych fundacji – mówi Hubert Królak.
PAO