
Uzależnienie od technologii spoza Europy widać w UE w przypadku platform, mediów społecznościowych czy popularnych aplikacji, ale w obszarze technologii przemysłowych, w tym linii do produkcji chipów, Europa jest globalnym liderem. Potrzeba nam więcej współpracy, wyraźnego zwiększenia inwestycji i naprawdę jednolitego rynku – powiedział Maciej Zieliński, prezes zarządu Siemens Polska, w studiu Dziennika Gazety Prawnej na IMPACT’25.
Siemens jest największą na świecie firmą produkującą software przemysłowy – z siedzibą w Niemczech, co przeczy popularnej tezie, że Niemcy są całkowicie zapóźnione technologicznie. – Nasza firma przejmuje topowe firmy amerykańskie zajmujące się symulacją i digitalizacją procesów przemysłowych. To pokazuje jej potencjał. Równocześnie np. największy producent linii do produkcji chipów jest w Europie, w Holandii, więc Chiny, Tajwan czy Stany Zjednoczone są również uzależnione w wielu obszarach od technologii z Europy – zwrócił uwagę Maciej Zieliński w rozmowie ze Zbigniewem Bartusiem. Wyjaśnił, że powszechne wrażenie całkowitego uzależnienia Europy od cudzych technologii bierze się z faktu, że większość użytkowników kojarzy nowe technologie „z tym, co na samym wierzchu”, czyli platformami społecznościowymi czy oprogramowaniem smartfonów i komputerów osobistych.
- Tymczasem ta bardziej ukryta, a zarazem złożona i ważna mechanika świata jest w ogromnej mierze europejska, co oznacza, że wbrew pozorom i popularnym narracjom Europa nie stoi wcale na straconej pozycji – podkreślił szef Siemens Polska.
Technologie w UE: razem możemy osiągnąć więcej
Nasz rozmówca wyraził przy tym opinię, że kraje Unii Europejskiej mogą teraz i w przyszłości osiągnąć jeszcze więcej uruchamiając potencjał drzemiący w bliskiej współpracy. Polska może tu odegrać kluczową rolę. – Ta rola jako liczącego się kraju europejskiego tak zwanej wschodniej flanki jest już dziś ogromna i to nie tylko w zakresie fizycznego bezpieczeństwa, o którym tak dużo mówimy, ale również w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego. Byłem dwa tygodnie temu w Barcelonie i doświadczyłem blackoutu - przez cały dzień nie działało absolutnie nic, ani internet, ani elektryczność, stanęły lotniska. To doświadczenie dające do myślenia i pokazujące, jak bardzo istotne są dziś kwestie bezpieczeństwa energetycznego i cyfrowego – zwłaszcza w naszej części Europy, gdzie Rosjanie próbują hybrydowo atakować nasze systemy. To z jednej strony wielkie zagrożenie, ale z drugiej – ogromna szansa na rozwój technologii związanej z elektroenergetyką, cyberbezpieczeństwem. Mamy ku temu w Polsce właściwy potencjał, przede wszystkim świetny, wykształcony i doświadczony kapitał ludzki, mamy świetne uczelnie – wyliczał Maciej Zieliński wskazując na duży i widoczny udział Polaków w kluczowych globalnych przedsięwzięciach technologicznych, na czele z pracami nad rozwojem AI i nowych wielkich modeli językowych (LLM).
Technologie jako źródło produktywności i konkurencyjności
- Siemens jako firma przemysłowa tworzy wartość dodaną klienta, zwiększa jego produktywność, co de facto winduje jego konkurencyjność. Wykorzystując to, że łączymy świat cyfrowy i jego walory ze światem rzeczywistym tworząc w ten sposób przewagi konkurencyjne – opisywał prezes Siemens Polska.
Stwierdził też, że z punktu widzenia poszczególnych krajów, w tym Polski, możemy to robić jeszcze efektywniej i lepiej, łącząc siły i doświadczenia. W tym kierunku poszły ostatnio Polska i Francja zawierając ważny trakt o bardzo szerokiej współpracy w strategicznych dziedzinach.
- Zakładam, że za tym pójdą kolejne umowy, m.in. z Wielką Brytanią i z Niemcami. Powinniśmy tworzyć klastry technologiczne, zwłaszcza że mamy super przykład z branży lotniczej, gdzie europejski Airbus stworzony wspólnymi siłami bije konkurencję, wygrywa zamówienia na całym świecie. Mamy więcej takich możliwości i możemy stworzyć bardziej suwerenną i mocną gospodarkę europejską, wykorzystując kapitał ludzki i najlepszą na świecie infrastrukturę oraz to, że wszyscy chcą mieszkać w Europie z uwagi na system społeczny i jakość życia – podkreślił Maciej Zieliński.
Mówił także o postępującym w Unii, a niezbędnym i pilnym procesie deregulacji, o dalszych etapach globalnej dekarbonizacji, o uruchomieniu potencjału innowacyjności oraz o gigantycznych inwestycjach niezbędnych, aby Europa wybiła się na niezależność i odzyskała konkurencyjność w kluczowych obszarach, a Polska odegrała w tym procesie znaczącą rolę, awansując w łańcuchu wartości.
Gorąco zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania całego wywiadu.