Wojciech Przybył, Alior Bank: Polska gospodarka ma silne podstawy, by inwestować w przyszłość i dalej rosnąć

Artykuł partnerski
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
impact 2025, alior bank, inwestycje
Wojciech Przybył, Alior Bank: Polska gospodarka ma silne podstawy, by inwestować w przyszłość i dalej rosnąć
fot. materiały prasowe

Jako pierwszy bank zmieniliśmy podejście do obsługi cyfrowej klientów biznesowych: technologia, którą znamy z obszaru klienta indywidualnego, zostaje włączona w interfejs przedsiębiorstwa, zintegrowana z kluczowymi wewnętrznymi systemami w firmie – opisywał Wojciech przybył, wiceprezes Alior Banku. Rozmawa odbyła się w studiu Dziennika Gazety Prawnej na IMPACT’25.

Polski system bankowy jest niebywale konkurencyjny. Jak w takich realiach urosnąć dwa razy szybciej niż rynek? W studiu Dziennika Gazety Prawnej na Impact’25, międzynarodowym wydarzeniu społecznym i gospodarczym w Poznaniu, Zbigniew Bartuś rozmawiał o tym z wiceprezesem Alior Banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sektor bankowy: optymizm w oczekiwaniu na wielkie inwestycje

- Sektor bankowy w Polsce jest bardzo konkurencyjny, ale relatywnie nieduży w porównaniu z innymi krajami, zwłaszcza jeśli popatrzymy na wielkość i rozwój naszej gospodarki. A jest tak również dlatego, że poziom inwestycji w Polsce nie jest tak wysoki, jak byśmy sobie życzyli. Trajektoria wzrostu Alior Banku jest ambitna, ale nie przewiduje żadnych niespodziewanych wydarzeń. Jako odpowiedzialny za obszar klienta biznesowego mówię otwarcie, że dużo będzie zależało od polskich przedsiębiorców, od ich apetytu na dalszy wzrost i rozwój oraz tego, jak cała Polska gospodarka będzie się rozwijała – zaznaczył Wojciech Przybył. Dodał, że „dziś wszyscy jesteśmy bardzo optymistyczni, patrzymy mocno do przodu, wspólnie zastanawiamy się, jak sprostać wyzwaniom i wykorzystać szansę wynikającą ze zmian geopolitycznych”.

- Polska gospodarka ma naprawdę silne podstawy, by inwestować w swoją przyszłość i dalej rosnąć, Zarazem wszyscy chyba już zrozumieli, że nie wykorzystamy historycznej szansy robiąc wszystko tak, jak robiliśmy do tej pory. Obecny świat stawia przed nami dużo wyzwań i musimy im umieć sprostać, to oznacza poszukiwanie nowego modelu i nowych źródeł konkurencyjności niż relatywnie tania siła robocza – ocenił wiceprezes Alior Banku.

Sztuczna inteligencja i dekarbonizacja, od której nie da się uciec

Wyraził opinię, że już w ciągu 18 miesięcy „AI naprawdę zmieni naszą rzeczywistość, sposób działania, sposób pracy i sposób życia”, musimy więc już dziś dużo inwestować w najbardziej przyszłościowe technologie i obszary gospodarki, zmieniając sposób działania. Równie ważne są inwestycje służące dalszej dekarbonizacji. - Od tego nie uciekniemy. Jeśli z jakichś powodów nie wsiądziemy do tego pociągu, to on nam po prostu odjedzie, a my zostaniemy na peronie ponosząc z tego powodu dotkliwe straty. Ten proces odbywa się w Europie, ale w Chinach realizowany jest rekordowo szybko. Widzimy, że oni nadal spalają węgiel, ale bardzo często nie dostrzega się, że jak nikt inwestują gigantyczne środki w zieloną energię. Świat będzie szedł coraz szybciej w tę stronę. Jeśli my obrazimy się ten proces, to szybko może się okazać, że cała nasza konkurencyjność wynikająca z przedsiębiorczości i wciąż stosunkowo niskich kosztów pracy, zniknie – ostrzegł Wojciech Przybył. Dodał, że niezbędne jest przyspieszenie transformacji energetycznej i redukcja emisji CO2, bo to będzie budowało naszą konkurencyjność i tylko dzięki temu będziemy równorzędnym partnerem na całkiem nowym zrównoważonym rynku.

Zapytaliśmy go także, jaką rolę mają do odegrania technologie – zarówno w sektorze finansowym , jak i we wspieranych przez niego przedsiębiorstwach oraz jakie znaczenie będą mieli w przyszłości ludzie. - Człowiek jest w naszych działaniach zawsze w centrum, więc my będziemy dokładnie tam, gdzie będą czekali nasi klienci. Technologii, w tym sztucznej inteligencji, nie można wykorzystywać w sposób, który ludzie odrzucą. Dopiero gdy pojawi się empatyczna AI, naprawdę rozumiejąca potrzeby ludzi, może zostać zaakceptowana – przewidywał wiceprezes Alior Banku.

Bank w jądrze przedsiębiorstwa

Znaczna część rozmowy poświęcona została zamierzeniom zapisanym w najświeższej strategii Alior Banku. - Jesteśmy pierwszym bankiem, który dokonuje istotnej zmiany w obszarze bankowości cyfrowej dla klienta biznesowego. Bardzo dużo się działo do tej pory po stronie klienta indywidualnego, przeszliśmy przez wielką fazę wojny na aplikacje, poszukiwania tutaj rozwiązań i dalej ich szukamy – to będzie jeszcze długo święty graal. Natomiast my zmieniliśmy podejście do obsługi cyfrowej klientów biznesowych: technologia, którą znamy z obszaru klienta indywidualnego, zostaje włożona w interfejs przedsiębiorstwa. Dziś przedsiębiorstwa i banki, które z nimi współpracują, działają niejako równolegle: jest przedsiębiorstwo, są jego procesy wewnętrzne, są systemy, które wspomagają zarządzanie tym przedsiębiorstwem i obok tego jest bank. My zmieniamy ten paradygmat i mówimy: chcemy być waszym bankiem w centrum, w jądrze tego, co się dzieje w firmie i dlatego nasze rozwiązanie stawia na integrację z kluczowymi wewnętrznymi systemami w przedsiębiorstwie – wyjaśnił Wojciech Przybył.

Gorąco zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania całego wywiadu.