Fabrice Filliez, ambasador Szwajcarii w Polsce: Bliska współpraca między krajami zwiększa szanse i konkurencyjność Europy

Artykuł partnerski
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Fabrice Filliez, ambasador Szwajcarii w Polsce
Fabrice Filliez, ambasador Szwajcarii w Polsce
Materiały prasowe

Szwajcaria była jednym z pierwszych krajów europejskich, które zainwestowały nad Wisłą na początku lat 90. i rozwinęły wymianę handlową z Polską. Chcemy rozwijać tę współpracę w nowych obszarach, jak nauka, edukacja i innowacje – powiedział Fabrice Filliez, Ambasador Szwajcarii w Polsce, w studiu Dziennika Gazety Prawnej na IMPACT’25.

Szwajcarię i Polskę łączy ponad 100 lat stosunków dyplomatycznych i bardzo solidna współpraca gospodarcza. O rozwoju relacji w nowych obszarach Zbigniew Bartuś rozmawiał w studiu Dziennika Gazety Prawnej z ambasadorem Szwajcarii, które była partnerem IMPACT’25.

- Odkąd przyjechałem do Polski, jestem po prostu zadziwiony, jak wysoki poziom dobrobytu i jakości życia udało się wam zaoferować w tak krótkim czasie. Widać to w infrastrukturze, widać w miastach, widać to we wzroście gospodarczym. Marcin Piątkowski, wasz główny ekonomista w Banku Światowym, uświadomił mi, że w ciągu ostatnich 30 lat Polska odnotowała jeden z najsilniejszych wzrostów gospodarczych na Ziemi, po Chinach. To jest niezwykłe osiągnięcie – mówił nam Fabrice Filliez.

Wymiana handlowa Polski i Szwajcarii korzystna dla obu stron

Podkreślił, że wymiana handlowa, która przekroczyła już wartość 6 mld euro, przynosi wielkie korzyści obu krajom. – Nasza wymiana z Polską jest już większa niż z Turcją, Indiami czy Koreą. To naprawdę ma znaczenie – zauważył ambasador. Zwrócił przy tym uwagę, na bardzo dużą aktywność firm szwajcarskich wśród inwestorów zagranicznych w Polsce – nie tylko w sektorze usług, ale również w sektorze przemysłowym.

Nawiązując do tematu tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos rozmawialiśmy też dużo o roli technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji, we współczesnym świecie – jako motoru rozwoju ekonomicznego, w tym całkiem nowych biznesów, ale też fundamentu budowania przewag konkurencyjnych w szerszym zakresie.

- To bardzo ważna sprawa dla wszystkich gospodarek. Musimy inwestować w nowe technologie, ale przede wszystkim w ludzi, w talenty. Dla mnie ważna jest więc współpraca w tym obszarze. Łącząc kapitał ludzi i strategie osiągamy efekt synergii. Szwajcaria jest znana jako wybitnie innowacyjny kraj, przoduje w różnych międzynarodowych rankingach. Zawsze staramy się inwestować jak najwięcej w badania i talenty, aby wyprzedzać konkurencję i wierzymy, że nasze kompetencje w tym zakresie mogą być przydatne dla Polski. Wierzymy, że jest pole na większą współpracę w dziedzinie nauki i edukacji oraz innowacji, dlatego już w tym roku nasz wiceprezydent i minister gospodarki, nauki i edukacji przyjedzie do Poznania, aby podpisać protokół ustaleń z ministrem Marcinem Kulaskiem w sprawie szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji, aby stworzyć lepsze ramy współpracy dla naszych instytucji i naszych talentów – zapowiedział ambasador Szwajcarii.

Współpraca Polski i Szwajcarii w obszarze nauki i innowacji

Zaznaczył, że ta współpraca już się rozwija. Najsłynniejszy współczesny polski astronauta, Sławosz Uznański, spędził 12 lat w Genewie. Wielu innych naukowców, zajmujących się m.in. kluczowymi technologiami, jak AI, pracuje w Szwajcarii lub intensywnie współpracuje ze szwajcarskimi uczelniami, ośrodkami badawczymi i innymi instytucjami. - W Lozannie działa stowarzyszenie polskich studentów, ani są aktywni we wszystkich sektorach. Staramy się jednoczyć ludzi, aby mieć wspólne projekty i wykorzystać synergie dla obopólnych korzyści – podkreślił Fabrice Filliez.

Szwajcaria jest często stawiana w Polsce jako wzór zrównoważonego rozwoju. Jaka jest przyszłość globalnej polityki energetyczno-klimatycznej w obliczu nowej narracji płynącej zwłaszcza z USA, w stylu „drill, baby, drill” i otwartego zaprzeczania przez wpływowych polityków istnieniu zjawiska zmian klimatycznych?

- Cóż, mamy tylko jedną Ziemię, więc musimy wspólnie pracować nad wdrażaniem zrównoważonego rozwoju. Energetyka jest ważnym sektorem, w którym należy inwestować w energię odnawialną. Ważne są również zachowania ludzi. Każdy z nas może zrobić wiele dla zmniejszenia śladu węglowego. To są cele i działania wspólne, nie tylko dla Szwajcarii, dla Polski, ale dla wszystkich krajów w Europie i na świecie. Polska i Szwajcaria mogą świetnie współpracować np. w sektorze energii odnawialnej lub gospodarki odpadami. W tym roku mamy na Impact kilka szwajcarskich startupów z obszaru gospodarki odpadami i paneli słonecznych. Widzimy tu duży potencjał, ponieważ Polska dużo inwestuje w odnawialne źródła energii. Tu także możemy osiągnąć efekt synergii – stwierdził ambasador Szwajcarii.

Znaczna część rozmowy w studiu Dziennika Gazety Prawnej poświęcona jest reindustrializacji Europy ora odbudowie jej konkurencyjności. Według ambasadora, Stary Kontynent wcale nie jest skazany na porażkę w globalnej konkurencji, gdyż posiada bardzo wiele kluczowych atutów, w tym zarówno znakomity kapitał ludzki i świetne uczelnie, jak i duże grono zamożnych konsumentów. Europa musi jednak znacznie więcej inwestować w rozwój oraz własną niezależność. Dotyczy to także Polski. Bliska kooperacja między krajami Europy zdecydowanie zwiększy szanse na wzrost konkurencyjności.

Gorąco zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania całego wywiadu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo