
System ochrony zdrowia w Polsce stoi w obliczu poważnych wyzwań, od demografii po finansowanie. Jak na tę złożoną sytuację patrzy globalna firma farmaceutyczno-diagnostyczna? O strategii i inwestycjach w Polsce opowiada Adam Krenke, dyrektor do spraw strategii w Roche.
Adam Krenke wskazuje, że kluczowymi problemami polskiego systemu jest starzejące się społeczeństwo, niedobory kadry medycznej oraz wciąż niskie nakłady w porównaniu do innych krajów Europy. Rośnie liczba pacjentów wymagających kompleksowej opieki, przy jednoczesnym kurczeniu się personelu.
Roche analizuje te trendy w perspektywie długoterminowej, koncentrując badania na chorobach przyszłości, takich jak neurologiczne (na przykład Alzheimer) czy kardiometaboliczne. Firma oferuje innowacyjne leki, diagnostykę oraz rozwiązania z obszaru Digital Health. Strategia jej działania obejmuje całą ścieżkę pacjenta: od wczesnego rozpoznania i zapobiegania, przez zatrzymanie rozwoju choroby, po jej wyleczenie, co dotyczy również nowotworów.
Inwestycje w cyfryzację i bezpieczeństwo lekowe
Polska to ważne miejsce inwestycji Roche, firma wydaje w naszym kraju około 1,7 mld zł rocznie. Środki te wspierają między innymi badania kliniczne – Polska odpowiada za mniej więcej 1/3 globalnych badań firmy oraz hub IT i Digital Health, który jest jednym z największych w strukturach Roche na świecie.
Adam Krenke opowiada również o bezpieczeństwie lekowym, o tym jak firma Roche o nie dba oraz o potrzebie balansu między wspieraniem innowacji a produkcją na naszym kontynencie.
Ważna profilaktyka
Przedstawiciel Roche wymienia również dwa priorytety dla polskiego systemu ochrony zdrowia. Pierwszy to intensywna praca nad prewencją, na co składają się takie elementy jak edukacja, badania profilaktyczne (na przykład program „Moje Zdrowie”) osobista odpowiedzialność, co pozwoli zahamować wzrost liczby pacjentów. Drugi to spojrzenie na chorobę jako problem społeczny, a nie tylko koszt medyczny, uwzględniając szersze konsekwencje dla pacjentów, rodzin i gospodarki.
PAO